image
Drobečková navigace

Úvod > Obec

Obec

Obec Vlachovice je malá obec v nadmořské výšce 754 m n.m., 6 km severozápadně od Nového Města, spojení do obce autobusem, autem. V obci je restaurace. Vlachovice leží na modré a zelené turistické značce v CHKO Žďárské vrchy.

Vlachovice byly založeny před rokem 1496 na území novoměstského panství. Vlachovice jsou typickou horskou obcí, spolu s Rokytnem jsou druhou nejvýše položenou obcí ve Žďárských vrších. Od roku 1960 byly Vlachovice přičleněny k obci Rokytno, od roku 1980 k Novému Městu na Moravě. Od roku 1990 je obec opět samostatná.

V roce 1934 byla 1 km jižně od obce postavena velká kruhová cihelna. Cihelnu dnes již připomíná jen místní název. Ve druhé polovině 17. století se v okolí obce těžila železná ruda.

V roce 1746 dostaly Vlachovice vlastní pečeť, ve znaku mají lípu v obilném poli a nad ní pět hvězd. Stejná symbolika se objevuje i ve znaku obce. Ve Vlachovicích na své chalupě trávil hodně času lékař, překladatel a propagátor novoměstského lyžování Karel Daněk (nar. 1928).

Zajímavosti okolí

Severozápadně od obce je výšková kóta Tři smrky (776 m), která leží přímo na evropském rozvodí Labe - Dunaj. Z kóty je kruhový rozhled a za dobré viditelnosti je vidět i Kralický Sněžník. Rozvodnice dělí oblast na severovýchodní část (asi 54%), která je odvodňována řekami Chrudimkou, Sázavou a Doubravou do Severního moře, a na část jihovýchodní (asi 46%), z níž jsou odváděny vody Svratkou a Oslavou do Černého moře.

Jihovýchodně od obce leží známý les Ochoza s lyžařským a biatlonovým areálem, ve kterém se každoročně koná mnoho místních, republikových i mezinárodních závodů v běhu na lyžích a biatlonu. V samotném lese Ochoza, který je protkán spletí cest a cestiček, visí na stromech osm obrázků. Jejich motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Originály všech osmi obrázků visí ve dvoře Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.

Každoroční akce

Letní taneční zábavy, turnaj v kopané a nohejbale, dětský den, turnaj v šipkách, lyžařské párkové závody pro děti, závody psích spřežení.

Letní aktivity

Pěší turistika, cykloturistika, houbaření, koupání v rybníku Sykovec, sportování na víceúčelovém a fotbalovém hřišti (Obecní úřad), tenis, lanové a horolezecké centrum (blízké okolí), orientační běh dle map.

Zimní aktivity

Upravené běžecké lyžařské trasy, Sjezdovka Harusův kopec (vzdálená 4 km), krytý bazén v hotelu U Loubů na Třech Studních (1 km).